OP Nyland Klar ökning i antalet bolåneansökningar och beviljade krediter i Nyland – bostadshandeln ökade särskilt i huvudstadsregionen under årets första månader
I januari–februari ökade antalet bostadslåneansökningar i Nyland med 20 procent jämfört med motsvarande period året innan. Under samma period ökade antalet affärer med begagnade bostäder i hela Nyland med 35 procent och i huvudstadsregionen med hela 40 procent.
Enligt OP Nylands statistik har antalet bolåneansökningar ökat med 20 procent och antalet beviljade bolån med 26 procent under januari–februari 2025 jämfört med motsvarande period året innan. Räknat i euro har antalet beviljade bolån stigit till samma nivå som år 2020.
Särskilt bostadsplacerarna och bostadsbytarna har varit aktiva i Nyland i år. I början av året framhävs också att lånen som tagits ut för bostadsköp har varit betydligt större än förra året.
Genomsnittsbeloppet för bolån i Nyland har under januari–februari ökat med hela 9 procent till 167 000 euro. Genomsnittsbeloppet för bolån ökade i nästan alla kommuner i Nyland förutom i Kyrkslätt, Högfors och Vichtis. I kommuner med få bostadsaffärer kan enskilda affärer påverka det genomsnittliga lånebeloppet avsevärt.
– I det rådande bostadsmarknadsläget lönar det sig att byta till en större bostad så länge bostadspriserna ännu inte börjat stiga. Då blir mellanskillnaden mindre när man byter bostad, säger OP Nylands affärsrörelsedirektör för privatkundsfinansiering Riikka Kangas.
OP Nylands kunder har även fortsättningsvis klarat sina låneamorteringar väl. Det märks bland annat på att antalet ansökningar om ändring av betalningsplan har hållit sig på en mycket låg nivå.
Bostadshandeln har tagit fart särskilt i huvudstadsregionen
Enligt statistik från Centralförbundet för Fastighetsförmedling (KVKL) ökade bostadshandeln i Nyland med hela 35 procent under januari–februari 2024 jämfört med motsvarande period året innan. I Nyland syns återhämtningen på bostadsmarknaden särskilt i huvudstadsregionen, där antalet bostadsaffärer i början av året ökade med 40 procent jämfört med året innan.
– I början av 2024 var det rekordlåg aktivitet på bostadsmarknaden och därför är visserligen jämförelsetalen låga. Nu ser det ändå ut som att vårsolen börjar skymta på bostadsmarknaden, bedömer OP Hem Nylands verkställande direktör Satu Astala.
Av städerna i huvudstadsregionen har bostadshandeln särskilt tagit fart i Helsingfors. I Esbo är tillväxten jämn och även i Vanda har antalet bostadsaffärer börjat öka efter nedgången i fjol. I huvudstadsregionen gjordes flest bostadsaffärer i Berghäll i Helsingfors, Esboviken i Esbo och Dickursby i Vanda.
I de nyländska kranskommunerna ökade bostadshandeln under januari–februari 2025 med 26 procent jämfört med motsvarande period året innan. I kranskommunerna gjordes flest bostadsaffärer i Hyvinge, Träskända, Nurmijärvi och Borgå. Förändringen var störst i Kervo och Klövskog.
– Man kan säga att det fortfarande är köparens marknad på bostadsmarknaden. I Helsingfors ligger till exempel kvadratmeterpriserna nu på 2019 års nivå. Priserna kommer dock så småningom att börja stiga allteftersom antalet bostadsaffärer ökar, säger Satu Astala.